مرکز درمان واریس و اسکلروتراپی کرج

واریس به رگهای بزرگتر از حد معمول و پیچ در پیچ گفته می‌شود. واریس در قسمتهای مختلف بدن ممکن است بروز کند اما رگهای واریسی بیشتر در پا دیده می‌شود . این رگها به صورت شبکه عنکبوتی در کنار زانو، ساق و ران پا عمدتا زیبایی پوست را بهم می زنند و در مواردی هم به صورت رگهای قطور و متورم در ناحیه ران، ساق پا و پشت زانوها باعث بروز مشکلاتی مثل درد و سنگینی پا می‌شوند.

واریس چیست ؟

سیستم گردش خون شامل رگ های اصلی به نام شریان (سرخرگ) و ورید (سیاهرگ) است. وریدها یا همان سیاهرگ وظیفه برگشت خون به قلب را به عهده دارند، در این رگ ها دریچه هایی وجود دارد که مانع از برگشت خون به سمت پایین می‌شوند. از بین رفتن کارایی این دریچه ها باعث می شود بازگشت خون به قلب با اشکال مواجه شود. کندی انتقال خون و ماندن حجم زیادی از خون در ورید ها بمرور زمان با فشار به جداره رگ ها باعث افزایش قطرآنها می‌شود، این افزایش قطر رگ ها موجب نمایان شدن آنها به صورت بزرگ و پیچ و تاب خورده در سطح پوست است.
واریس از ریشه لاتین (varix) به معنای پیچ و تاب خورده برگرفته شده است.

دلایل ایجاد واریس

ژنتیک
کم تحرکی
اختلالات هورمونی
بارداری
وزن
استفاده مداوم از کفش های پاشنه دار یا نامناسب
بودن در معرض نورآفتاب

انواع واریس

• واریس طنابی (نارسایی های عمقی)
• واریس عنکبوتی (واریس های سطحی)
• واریس لگن و واژن

واریس طنابی

واریس طنابی معمولا به شکل رگ های بزرگ و برجسته و گاهی تیره در سطح پوست قابل مشاهده و لمس است.
این نوع واریس بیماری بشمار می‌آید و صرفا یک اختلال زیبایی نیست و درمان نکردن آن عوارضی مثل خونریزی، زخم‌های واریسی و یا ایجاد لخته خون در پاها را در پی دارد.
در پاها معمولا به علت غلبه بر جاذبه برای بازگردانندن خون به قلب، فشار بیشتری روی عروق وجود دارد. به همین دلیل واریس های طنابی معمولا در ران و ساق پاها بروز می‌کنند.

روش های درمان واریس طنابی

برای درمان واریس برجسته روشهای مختلفی وجود دارد و خوشبختانه اغلب این روشها به راحتی و به صورت سرپائی انجام می شود.

جراحی واریس

جراحی یکی از روش های درمان واریس های طنابی و ریشه دار است که در آن قسمت هایی از رگ نارسا را با باز کردن پا خارج می‌کنند.
از بین نرفتن شاخه های فرعی واریس که می‌تواند عاملی برای عود مجدد بیماری شود یکی از بزرگترین ایراداتی است که به این روش وارد است همچنین باز شدن پا وجای اسکار بخیه ها، پس از کار، بی هوشی و نیاز به بستری بیمارستانی از دیگر مسائل این روش است.

روش های درون رگی

روش های درون رگی مثل لیزر واریس و رادیو فرکانسی که تحت عنوان اندوواسکولار معروف هستند ، روش های نوین درمان واریس به شمار می‌آیند. در این متد ، درمان به صورت سریع و سرپایی بدون نیاز به بی هوشی، بستری و بخیه انجام می‌شود، همچنین نتیجه قطعی درمان، باعث شده است، امروزه روش های اندوواسکولار جای جراحی ها را در درمان واریس بگیرند.

فلبکتومی

گاهی نارسایی به اندازه ای نیست که نیاز به درمان ریشه ای و حذف رگ های اصلی باشد، در این موارد پزشک متخصص با برش های کوچک بدون نیاز به بخیه رگ های فرعی را خارج کرده و به درمان واریس می‌پردازد.

اسکلروتراپی

فوم اسکلروتراپی یک روش درمانی مناسب و اثربخش در مورد شاخه های فرعی واریس است که نمی‌توان آنهارا با روش های درون رگی درمان کرد این رگ ها درعمق پوست پنهان هستند و فقط با سونوگرافی مشخص می‌شوند، در این شیوه دارو با گاز co2 استریل به فوم تبدیل می شود و با هدایت سونوگرافی درون رگ های فرعی واریس تزریق می‌شود.

چسب های بافتی

استفاده از چسب نیز یکی از تازه ترین روش های درمان واریس طنابی شناخته می‌شود. در این شیوه چسب مخصوصی درون رگ بیمار تزریق و باعث مسدود شدن رگ می‌شود. هرچند که این شیوه بسیار سریع و بدون نیاز به بی حسی است اما هزینه بالا و واکنش هایی که از بدن نسبت به این چسب تاکنون ثبت شده است باعث می شود، این شیوه چندان در درمان واریس رایج نباشد.

واریس عنکبوتی

تجمع خون‌ در مویرگ ها باعث ایجاد رگ های واریسی ریزی در سطح پوست به صورت مجتمع یا پراکنده به رنگ های قرمز و سبز و بنفش می شود. شباهت این رگ ها به تارهای عنکبوت باعث می شود که این نوع واریس را واریس های عنکبوتی می‌نامند.
مویرگهای ریز عنکبوتی معمولا درد و عارضه خاصی برای فرد بوجود نی‌آورند و اما ظاهر نا زیبای پا میتواند دلیل خوبی برای درمان این نوع واریس باشد.
مویرگ های عنکبوتی در هرجای بدن حتی در صورت ایجاد می‌شوند اما معمولا به علت فشار بیشتری که در پاها وجود دارد، بروز این نوع واریس در پاها بیشتر است.
این عارضه در خانم های ۵۰-۳۰ ساله یا افراد با مشاغلی که طولانی مدت نشسته یا ایستاده هستند شایع تر است.

درمان واریس های عنکبوتی

اسکلروتراپی ( تزریق )

اسکلروتراپی روش درمانی مناسبی برای رگ های عنکبوتی نیز به شمار می‌آید. در این شیوه دارو به صورت فوم، درون رگ های عنکبوتی تزریق می‌شود و این رگ ها را مسدود و از سیستم گردش خون خارج می‌کند.
در این روش برای اثر بخشی بهتر از گاز co2 استریل برای فوم کردن دارو استفاده می‌شود.

فلبکتومی

هرچند که رگ های عنکبوتی در حالت نرمال معمولا بسیار سطحی هستند. اما گاهی فشار در این رگ های سطحی به حدی زیاد می‌شود که این رگ ها نیز به صورت برجسته از سطح پوست نمایان می‌شوند، در این موارد فلبکتومی روش مناسبی برای درمان این رگ ها است .در این روش پزشک متخصص با برش بسیار ریز روی رگ های برجسته قسمت هایی از رگ را خارج می‌کند. این کار با بیحسی انجام می‌شود و پس از اتمام کار به بخیه نیازی نیست.

لیزر سطحی

لیزر سطحی لیزر سطحی یکی دیگر از متد های درمان رگ های سطحی وعنکبوتی است. این روش برای رگهای سطحی با قطر کمتر و کم رنگ تر و همچنین در پوست های روشن تر تاثیر بیشتری دارد.
همچنین لیزرهای سطحی روش بسیار مناسب و کارآمدی برای رگ های صورت روی گونه ها و در کنار بینی یا زیر چشم به شمار می آیند.

مرکز درمان واریس و اسکلروتراپی در کرج

کلینیک درمان واریس دکتر میترا اقدسی از حدود ۴ سال قبل در شهر کرج استان البرز شروع بکار کرده است . تا کنون نزدیک به ۸۰۰بیمار مبتلا به واریس طنابی و رگهای عنکبوتی با موفقیت در این کلینیک مورد درمان قرار گرفته اند. تشخیص و درمان واریس برای انواع مختلف واریس طنابی، عنکبوتی یا مویرگی با روش‌های لیزرواریس، رادیوفرکوئنسی، اسکلروتراپی و فلبکتومی در این مرکز انجام می‌شود.

پیشگیری از واریس

• ورزش کنید، ورزش و داشتن تحرک کافی برای سلامت سیستم گردش خون توصیه می‌شود.
• مصرف مایعات خود را بیشتر کنید.
• رژیم غذایی سالمی داشته باشید از سبزی ها و میوه های رنگی استفاده کنید.
• وزن خود را درحالت نرمال نگه دارید.
• یبوست عاملی برای فشار بر عروق است با مصرف مایعات، تحرک و مصرف میوه و سبزی از یبوست جل.گیری کنید.
• اختلالات هورمونی خود را برطرف کنید.
• اگر پوست نازک و روشنی دارید بهتر است دائما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
• اگر سابقه واریس دارید بهتر است قبل از بارداری این موضوع را به پزشک خود طلاع دهید تا اقدامات پیشگیرانه انجام شود، شاید نیاز به پوشیدن جوراب واریس در طول بارداری باشد.
• افرادی با مشاغلی که معمولا در طول روز ساعات زیادی را ایستاده یا نشسته هستند، مستعد واریسند، بهتر است هر ساعت از جای خود برخواسته و چند دقیقه قدم بزنید.

اگر رگ واریسی برداشته شود، خون چگونه به قلب باز می گردد؟

رگ های واریسی رگ های بیماری هستند که نه تنها عمل انتقال خون را به درستی انجام نمی دهند، بلکه مشابه یک انبار خونی هستند که احتمال ابتلا به لخته خون یا خونریزی را افزایش می‌دهند. نگران نباشید بعد از حذف رگ های واریسی، رگ های دیگر به شکل موازی وظیفه آنها را برعهده می‌گیرند و عمل بازگرداندن خون به قلب را انجام خواهند داد.

تاریخچه واریس


جالب است بدانید، ۱۵هزار سال پیش از میلاد مسیح، مصریان بیماری را به نام پیچ و خم توصیف کرده اند که به احتمال زیاد منظور، بیماری واریس بوده است. در آن دوران این بیماری کشنده توصیف می شد و خونریزی شدید از خطرات این بیماری معرفی شده است.
اولین درمانی که برای واریس تشریح شده، مربوط به ۴۶۰۰سال قبل از میلاد مسیح است که بقراط برای اولین بار با روشی مبتنی بر کمپرس و فشار، ایجاد سوراخ های موضعی و همچنین استفاده از حرارت برای سوزاندن و رفع واریس استفاده کرده است.
قرن ها پس از آن در سال ۱۷۰۰میلادی پزشکی آلمانی تبار بنام لورنزهیشتر، بانداژ به همراه رژیم غذایی را برای درمان واریس مطرح می کند. اما روش های جراحی واریس به شیوه نوین برای نخستین بار توسط یک جراح مشهور آلمانی بنام فریدریش ترندلنبرگ در سال ۱۸۹۰میلادی معرفی شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *